ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREFinanse w Energetyce
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.KALENDARIUM WYDARZEŃ
Grupa Lotos - Raport za III kwartał 2020 roku

Kiedy: 29 październik 2020
Miejsce:
Organizator: Grupa Lotos
Energa - Raport za III kwartał 2020 roku

Kiedy: 5 listopad 2020
Miejsce:
Organizator: EnergaSERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Chiny pomogą Ukrainie uniezależnić się od rosyjskiego gazu
04.11.2015r. 08:44

Jak poinformował BiznesAlert.pl, Andriej Kobolew, prezes ukraińskiej spółki Naftogaz Ukrainy, poinformował w rozmowie z dziennikarzami, że Kijów dostanie kredyt na inwestycje w energetyce w wysokości 3,65 miliardów dolarów od Państwowego Banku Rozwoju Chińskiej Republiki Ludowej (China Development Bank Corporation). Warunki jego przyznania były uzgodnione przez Kijów i Pekin jeszcze w 2012 roku.
W grudniu 2012 roku Naftogaz Ukrainu oraz Chiny podpisały porozumienie o udzieleniu kredytu w wysokości 3,7 miliardów dolarów na cele związane z realizacją programu zastąpienia gazu ziemnego węglem w wytwórstwie energii elektrycznej. Program ten obejmował m.in. zbudowanie na Ukrainie pięciu elektrowni węglowych, z których dwie miały być zlokalizowane w obwodzie ługańskim zajętym obecnie przez rosyjskich bojowników. Jak czytamy na stronie Ria Novosti, jeden projekt miał być podjęty jeszcze w czerwcu 2013 roku, jednak nie udało się to. W efekcie Ukraina postanowiła całkowicie zrezygnować z budowy.

Jak podają ukraińskie i rosyjskie media, 3 listopada 2105 roku Kijów i Pekin podpisały memorandum o porozumieniu odnośnie budowy w stolicy Ukrainy elektrowni z węglowymi kotłami fluidalnymi. Łączna moc nowych obiektów ma wynosić koło 820 MW, moc cieplna – do 1000 kcal/h. Wartość projektu – według Kobolewa – to 1,35 miliardów dolarów.

– Finansowanie tego projektu będzie realizowane na bazie środków w ramach chińskiego kredytu z państwową gwarancją. Kredyt był uzgodniony kilka lat temu, jego łączna suma przewyższa 3 miliardów dolarów – poinformował Kobolew.

Przedstawiciel Naftogazu podał do informacji, że z pomocą chińskich środków, jego spółka będzie realizować kilka projektów zmierzających do zmniejszenia zależności Ukrainy od importu gazu ziemnego.
– Pozostałe 2 miliardy dolarów będą przeznaczone na inne projekty, wśród których są też i te priorytetowe. Niektóre z nich są obecnie analizowane w Ministerstwie Gospodarki. Mam nadzieję, że projekt wymiany systemów grzewczych będzie ostatecznie zatwierdzony do realizacji. Celem tego projektu jest zmniejszenie konsumpcji gazu w prywatnym sektorze – dodał Kobolew.

Ponadto, część środków z kredytu ma być przeznaczona na zakup technologii dla Ukrgazdobyczy, czyli firmy serwisującej wydobycie węglowodorów na Ukrainie.

Warto dodać, że 23 października 2015 roku w Berlinie przedstawiciele Naftogazu podpisali porozumienie z Europejskim Bankiem Odbudowy i Rozwoju o udzielnie kredytu w wysokości 300 milionów dolarów na zakup gazu ziemnego.

Jak czytamy na stronie spółki Naftogaz Ukrainy, państwo musi zapewnić wszystkim odbiorcom w Kijowie około 3300 milionów kWh energii elektrycznej oraz 13,8 milionów kcal mocy cieplnej w ciągu roku. Głównymi dostawcami energii dla Kijowa jest Kyivenergo (zaopatruje stolicę w 89 procent energii elektrycznej oraz 75 procent mocy cieplnej) oraz Elektrociepłownia Darnicka (dostarcza około 11 procent elektroenergii oraz 25 procent mocy cieplnej) - czytamy w BiznesAlert.pl.

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2020
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE